Wybrane wystawy

World Press Photo

Każdy z nas ma inną wrażliwość i dlatego różne zdjęcia będą wywierały na konkretne osoby różne emocje. Jednak interesując się fotografią, nie możemy przejść obojętnie obok zdjęć World Press Photo. Fundacja World Press Photo organizuje coroczny konkurs na fotografię najlepiej dokumentującą wydarzenia minionego roku oraz nagradza profesjonalnych fotografów za najlepsze zdjęcia dziennikarstwa wizualnego. Organizacja z siedzibą w Amsterdamie od 1955 r. zajmuje się promocją sztuki wizualnej. Nie mają stałej wystawy, ale coroczne premierę zdjęć wyróżnionych i nagrodzonych można oglądać w Amsterdamie, a potem kolejno w wybranych miejscach na całym świecie. Dotychczas odbyło się ponad 3000 wystaw w 522 miastach i 122 krajach.

Co decyduje o znaczeniu obrazu?

Wystawy World Press Photo mają na celu przybliżyć społeczeństwu obraz rzeczywistości widziany przez dziennikarzy. Wiadomym jest, że ich praca polega na docieraniu do miejsc czy ludzi, które często są trudno dostępne. Czy to ze względu na ochronę osoby, czy też ze względu na sytuację w danym kraju lub miejscu o określonym czasie.

Angielski badacz Stuart Hall podkreśla, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie „Co oznacza dany obraz?” Skończył się już czas, w którym rzeczy miały „jedno, prawdziwe znaczenie”, i w których przyjmowano, że raz odkryta prawda nigdy się nie zmieni. Nieskończoność możliwych interpretacji obrazu pozwala na odkrywanie jego znaczenia, co w znacznym stopniu wynika z przyjemności, wzruszenia, fascynacji, zadumy, lęku osoby patrzącej na zdjęcie, która potem próbuje je opisać. Takie właśnie są zdjęcia World Press Photo, są formą opisywania określonych znaczeń, ilustrują społeczne konflikty, służą także określaniu i naznaczaniu zjawisk i ludzi.

Konkurs 2019

Laureaci World Press Photo zostali wybrani przez niezależne jury, które oceniło ponad 78 801 zdjęć zgłoszonych przez 4738 fotografów ze 129 krajów.

Fotografią roku dla prasy światowej zostało zdjęcie Johna Moore’a „Płacząca dziewczynka na granicy” (org. “Crying Girl on the Border”), ukazujące płaczącą małą Honduraskę, Yanelę Sanchez, której matka Sandrą Sanchez jest przeszukiwana na granicy przez urzędników USA w McAllen w Teksasie w dniu 12 czerwca 2018 roku. Jak można przeczytać w opisie zwycięskiej fotografii na stronie konkursu, Sandra Sanchez powiedziała, że miesiąc podróżowała z córką przez Amerykę Środkową i Meksyk, zanim dotarła do USA, by ubiegać się o azyl.

Fotoreportaż roku

W tegorocznym konkursie wprowadzono kilka nowych kategorii, w tym fotoreportaż roku. W tej kategorii zwyciężył Holender Pieter Ten Hoopen z cyklem “Karawana migrantów” (org. “The Migrant Caravan”). Reportaż ten opowiada o grupie ludzi wędrujących z San Pedro Sula w Hondurasie, zmierzających do Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo jury konkursu wyłoniło laureatów w takich kategoriach jak: środowisko, informacje, natura, portrety i sport. Warto zajrzeć na strony organizacji, aby zobaczyć zdjęcia, które wzbudziły emocje u jury konkursu.

Możliwość komentowania World Press Photo została wyłączona
ashe