Wybrane wystawy

Fotografiska

Jednym z miejsc w Europie, gdzie odbywa się wiele wystaw fotograficznych jest Fotografiska, Szwedzkie Muzeum Fotografii. Muzeum, które naprawdę warto odwiedzić znajduje się w Sztokholmie i stało się centrum fotografii Szwecji. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić Sztokholm, koniecznie trzeba wpisać na listę miejsc do zobaczenia, to właśnie miejsce, które ciągle tętni życiem związanym z fotografią. Wiele wystaw, setki zdjęć i 5500 metrów kwadratowych powierzchni robi wrażenie! To, co przyciąga do tego miejsca, to z pewnością częstotliwość ekspozycji i nazwiska artystów, ale też restauracja i sklep muzeum. Szwedzkie Muzeum Fotografii Fotografiska wystawiło na pokaz zdjęcia wielu świetnych artystów.

Annie Leibovitz

Amerykańska artystka znana jest przede wszystkim z portretów gwiazd kina i celebrytów. Jej portrety odzwierciedlają osobowość modela wraz z przeżyciami wewnętrznymi. Dramatyzm i intymność portretowanych osób Leibovitz uzyskuje poprzez światło, kolor oraz ekspresję. Jej modelami byli m.in. John Lennon i Yoko Ono, William S. Burroughs, Andy Warhol, Whoopi Goldberg, Meryl Streep, ciężarna Demi Moore i Michael Jackson.

Guy Bourdin

Fotograf pracujący w świecie mody w swoim portfolio zawarł własne poszukiwania perfekcji przekazu i wyrafinowane podejście do szczegółów. Zrywając z tradycyjną fotografią, Bourdin w akcie twórczym stawał się przede wszystkim artystą, inspirowanym surrealizmem i dziełami Mana Raya. Jego zdjęcia sesji mody odkrywały prawdziwą i niepokojącą naturę pożądania. Tworzył kampanie reklamowe dla takich firm jak Chanel, Charles Jourdan czy Pentax.

Można powiedzieć, że Fotografiska jest miejscem wiecznej wystawy, jeśli czas którejś ekspozycji dobiega końca, na jej miejsce zaraz wchodzi kolejna. Raj dla tych, którzy uwielbiają wystawy, zdjęcia i emocje związane ze sztuką.

Salon Jesienny w Fotografiska 2018

Fotografiska Talent stała się częścią corocznej wystawy jesiennej i dodatkową kategorią w piątą rocznicę, zorganizowaną w celu wyłonienia talentów fotograficznych wśród amatorów lub profesjonalistów ze Szwecji. Człowiek, jako istota ludzka był głównym tematem konkursu. Dzięki różnorodności wyrażeń, emocji i technik, ekspozycja przekształciła się w wystawę, która w sposób otwarty odzwierciedlała czasy i poruszała kwestie o kluczowym znaczeniu dla współczesnego społeczeństwa.

Przykładem może być portret Kurdyjczyka Ali Lorestani, całująca się para Carli Lomakki, kobieta Liny Scheynius w wodzie lub czarno-biały portret Erika Gustafssona z grupą siedzącą na kanapie.

Evelyn Bencicova

W pracach artystki dostrzec można wielką finezję i kunszt wizjonerski jako fotografa. Jej minimalistyczne, chłodne i sterylne scenariusze pulsują energią nadając tym samym swoistej magii obrazom. Niezależnie od tego, czy jest to piękna scena kontaktu bezwłosego kota trzymanego przez równie bezwłosą kobietę, czy też architektoniczne struktury utworzone z ciał, wszystkie odzwierciedlają wizjonerski kunszt artystki. Pracując nad różnymi gatunkami, używając wielu technik, Bencicova postrzega fotografię jako sposób formułowania kreatywnych treści, a nie nazywania siebie fotografką.

Muzeum dla każdego

Oprócz odwiedzania wystaw w Sztokholmskim Muzeum Fotografii można słuchać koncertów, jeść, pić, brać udział w kursie fotograficznym, a nawet organizować wydarzenie lub konferencję w kreatywnym otoczeniu. Fotografiska to międzynarodowe miejsce spotkań, w którym wszystko kręci się wokół fotografii. Muzeum mieści się w samym sercu Sztokholmu.

Możliwość komentowania Fotografiska została wyłączona
ashe