Różnorodność fotografii

Zdjęcia sportowe

Ten gatunek fotografii specjalizuje się w uchwyceniu decydującego momentu w sporcie. Fotografia sportowa jest jednym z najtrudniejszych rodzajów fotografii. Wymaga bowiem praktyki i dobrego sprzętu. Zdjęcia sportowe budzą emocje, pokazują to, czego nasze oko nie jest w stanie wychwycić w ułamku sekundy. Zamrożony wyraz radości, bólu, walki, rozczarowania, to wszystko znajdziemy w fotografii sportowej. Uchwycenie emocji na zdjęciu, zatrzymanie w kadrze biegacza czy rowerzysty podczas skoku tak, aby obraz przedstawiał niezakłócony ruch, a zdjęcie było ostre i wyraźne, jest niemałym wyzwaniem.

Umiejętność pokazania tego wszystkiego wymaga oprócz odpowiedniego sprzętu również znajomości pewnych zasad, które warto poznać zanim zaczniemy przygodę ze zdjęciami sportowymi.

Refleks i precyzja

Do grona najbardziej znanych i cenionych w swoim zawodzie, należy fotograf sportowy Dave Shopland, który jest fotoreporterem The Daily Mail i Mail Online. Refleks i precyzja ustawienia ostrości, według fotografa, jest kluczowym elementem dobrej fotografii sportowej.

W swojej pracy wybiera fotografie z czystym drugim planem. Klasycznym tego przykładem jest fotografia Lennoxa Lewisa, walczącego z Hasimem Rahmanem o odzyskanie tytułu Mistrza Świata Wagi Ciężkiej w Las Vegas w 2001 r. Podczas, gdy Shopland zajmował najgorszą pozycję spośród 50 fotografów, którzy siedzieli wokół ringu i na balkonie, jego pozycja pozwoliła mu uchwycić nokautujący cios. Jako jedyny sfotografował ten moment.

Możliwość komentowania Zdjęcia sportowe została wyłączona
ashe