Różnorodność fotografii

Fotografia czarno – biała

Trend robienia zdjęć czarno-białych stał się popularny, szczególnie przy zdjęciach portretowych lub postaci. Powodem jest to, że mniejsza ilość kolorów pomaga wydobyć naturalne piękno fotografowanych osób. Biel i czerń wraz z odcieniami szarości tworzą swoistą paletę monochromatyczną, w której wiele kontrastów i cieni nadaje zdjęciom realistyczny i piękny wygląd. Zdjęcia w skali monochromatycznej i czarno białej pozwalają uwydatnić te cechy kadru, które fotograf chce podkreślić.

Fotografia monochromatyczna

Monochromatyzm w fotografii polega na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała lub też fotografia barwiona – np. sepia. Pod koniec XX wieku, fotografia monochromatyczna została wyparta z masowej, amatorskiej fotografii przez fotografię barwną. Obecnie fotografią monochromatyczną zajmują się głównie fotografowie-artyści oraz zaawansowani fotoamatorzy. Stosowana jest również w celach użytkowych w wielu gałęziach przemysłu oraz wykorzystywana do prac badawczych.

Portrety

Portrety w skali monochromatycznej pozostają w naszej pamięci jeszcze długo po ich obejrzeniu jako mocne świadectwa charakteru. Fotograf Norman Seeff to legenda świata fotografii. Jego wczesne prace zawierają portrety takich osób jak: Debbie Harry z zespołu Blondie, Patti Smith, a nawet Andy Warhol. Dzięki ekspresji swoich zdjęć Seeff stał się fotografem rockowym, a w jego portfolio znajdują się największe sławy estradowe świata jak: The Rolling Stones, Tina Turner, Carly Simon i wiele innych osób. W katalogu portretów artysty nie zabrakło również ludzi, którzy zmienili świat, jak Steve Jobs.

Szymon Brodziak

Polski fotograf został uznany za najlepszego fotografa świata w kategorii zdjęć biało-czarnych. Serwis One Eyeland może nie być kojarzony przez szerszą publiczność, ale jest dobrze znany przez zawodowych fotografów. To galeria online, gdzie swoje zdjęcia udostępniają zawodowi fotografowie z całego świata. Szymon Brodziak w jednym z wywiadów powiedział: “(…) ja myślę czernią i bielą, patrzę w czerni i bieli i widzę kadry czarno-białe”.

Możliwość komentowania Fotografia czarno – biała została wyłączona
ashe