Trochę o fotografii

Fotografia natury i zwierząt

Gdyby ktokolwiek zapytał kiedyś, po co stworzono aparat, to w przypadku fotografii natury i zwierząt, odpowiedź byłaby prosta. Aby fotografować zwierzęta i piękno przyrody! Z pewnością każdy zachwycił się chociaż raz zdjęciem jakiegoś domowego lub dzikiego zwierzęcia, albo fotografią przedstawiającą fragment krajobrazu z okolicznych miejsc lub egzotycznych krajów. Dzięki organizowanym od wielu lat różnorodnym konkursom fotograficznym, zdjęcia dotyczące natury mogą ujrzeć światło dzienne i cieszyć oczy wielu.

Konkurs Nature Photographer of the Year 2019

W konkursie o tytuł Fotografa Roku co roku bierze udział wielu chętnych. Piękne zdjęcia i wysoki poziom prezentowanych zdjęć, przykuwa oko i z pewnością nie jest łatwo wybrać, które zdjęcie jest najlepsze. W roku 2019 Fotografem Roku Natury został Csaba Daróczi z Węgier. Jego zdjęcie z dwoma królikami podczas wyskoku, uchwyconymi w rewelacyjny sposób w kadrze, zachwyca każdego. bardzo trafnie zastosowana monochromatyczna paleta barw podkręcona została dziennym światłem.

W konkursie doceniono także zdjęcie polskiego fotografa Krzysztofa Wojciechowskiego, które przedstawia ptaki siedzące na gałęzi. Autor otrzymał wyróżnienie, a zdjęcie jest przykładem kadru budowanego poprzez światło i cień. Na tym zdjęciu główną rolę gra żółto brązowe światło zachodzącego słońca, które podkreśla kontury ptaków i gałęzi bez ukazania ich szczegółów.

Możliwość komentowania Fotografia natury i zwierząt została wyłączona
ashe