Trochę o fotografii

Człowiek

Człowiek jako postać jest bardzo częstym tematem w fotografii, a w szkołach zawodowych przedmiot ten uczy i rozwija warsztat każdego, kto pracuje w studio lub też przy świetle naturalnym. Odpowiedni rodzaj światła zastosowany do modela może nadać zdjęciu zupełnie różne efekty końcowe.

Cała postać

Do uzyskania dobrego zdjęcia całej postaci wystarczy dobrze zaplanować zdjęcie. Cała postać może oznaczać nie tylko osobę stojącą, ale może to być też kompozycja, gdzie model leży lub siedzi. W tych ujęciach ważna jest gra ustawienia kompozycji, w taki sposób, aby obraz coś przedstawiał.

Ułożenie rąk i nóg modela oraz jego ramion, a także jego pozycja w kadrze mają równie duże znaczenie, jak wyraz twarzy w kompozycjach o większym zbliżeniu. Wszyscy znamy przynajmniej podstawy mowy ciała i wykorzystując tę wiedzę możemy stworzyć fajne zdjęcie. Nogi mogą być wyprostowane lub skrzyżowane, ręce umieszczone w kieszeniach lub za plecami, wyciągnięte lub założone.

Portret

Portret jest dość trudnym tematem w fotografii, ponieważ wymaga sporej wiedzy w tym zakresie. Zarówno obiektyw, jak i odpowiednie światło, a nawet tło mają ogromny wpływ na powodzenie i uzyskanie dobrego zdjęcia. Portrety dzielimy na naturalne i pozowane, studyjne i plenerowe, artystyczne i reportażowe. Każdy artysta fotograf spojrzy inaczej przez obiektyw ukazując portret osoby, a dzięki temu mamy w tym temacie tak wiele wspaniałych galerii do oglądania.

Możliwość komentowania Człowiek została wyłączona
ashe