Trochę o fotografii

Czym jest fotografia?

Fotografia dostępna jest wszędzie. Gdziekolwiek jesteśmy, towarzyszy nam niemal w każdej sytuacji. Szukając najbliżej, sięgnijmy do portfela, gdzie znajduje się często dokument tożsamości ze zdjęciem. W domu, wiele osób otacza się zdjęciami rodziny, przyjaciół, ulubionych zwierząt. W nowoczesnych domach ściany ozdabiane są reprodukcjami artystycznych zdjęć, a w tych tradycyjnych, też nie brakuje akcentów fotograficznych w postaci na przykład reprodukcji znanych obrazów. Pokoje młodzieżowe, poprzez ciekawe plakaty ze zdjęciami artystów lub aktorów, nawiązują do gustu właścicieli.

Na ulicach również dostrzec można wiele najróżniejszych form fotografii; billboardy, plakaty reklamowe, okna wystawowe pełne są materiałów, do których wykorzystano zdjęcia. Okładki książek i gazety przyciągają ciekawymi zdjęciami. Zdjęcia w telefonach, tabletach i w telewizorach, wszystkie te media opierają się na przesyłaniu treści w większości jako obraz lub zdjęcie.

Czym jest fotografia?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy dostrzec produkt, który dostarcza fotograf. Jest to zdjęcie. Zdjęcie natomiast powstaje w wyniku uchwycenia aparatem momentu, chwili, za pomocą światła. Można więc stwierdzić, że fotografia oddaje dany moment, w którym fotograf nacisnął przycisk migawki w aparacie. Wyróżnia się dwa rodzaje technik fotografii. Tradycyjną i cyfrową. Klasyczną jest technika tradycyjna, która jest oparta na chemii światłoczułych związków srebra, gdzie zdjęcia powstają na kliszach lub błonach fotograficznych i wywołuje się je w ciemni, a następnie przenoszone są na papier fotograficzny. Nowoczesną formą fotografii jest technika cyfrowa , w której obraz rejestrowany jest nie na materiale światłoczułym, ale na karcie pamięci. Dzieje się tak poprzez przetworzenie przez obiektyw światła wpadającego na sygnał elektryczny, znajdujący się w matrycy aparatu.

Reasumując, z technicznego punktu widzenia, fotografia jest rejestrowaniem obrazów za pomocą sprzętu fotograficznego, dzięki wykorzystaniu światła i możliwości jego zapisu na matrycy lub kliszy.

Nie mówiąc o technicznym aspekcie, fotografia pozwala uzyskać rejestr wszelkich przedmiotów, zjawisk, postaci, jeśli tylko występuje światło i cień, które pozwalają na budowę obrazu.

Z fotografią jest jak z rysunkiem czy malarstwem, artysta buduje dzieło poprzez grę światła i cienia. Sam kolor jest tu mniej istotny.

Fotografia jako zapis informacji

Nie trzeba daleko patrzeć, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo w dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od fotografii. Odchodząc na chwilę od fotografii w pojęciu sztuki, spójrzmy na nią jako na narzędzie do przekazywania informacji. Zamiast pisać długie SMS-y, wysyłamy często po prostu szybkie zdjęcie, zrobione Snapchat-em lub po prostu telefonem. Dzięki dostępności do łatwych aplikacji na urządzeniach mobilnych, zdjęcie stało się najszybszą formą komunikacji. Popularne skróty myślowe ujęte w formie zdjęć, pomagają wszystkim, którzy lubią tę formę konwersacji.

Fotografia jest też bardzo dobrą formą wypowiedzi w celach wyższych. Dzięki zdjęciom robionym przez dziennikarzy, którzy rejestrują np. wydarzenia wojenne lub konflikty, społeczeństwo ma możliwość otrzymania prawdziwych informacji popartych relacją fotograficzną.

Jak widać fotografia jest czymś szczególnym, a każdy może użyć jej w taki sposób, jaki mu odpowiada najbardziej. Może to być jedynie zabawa w pstrykanie śmiesznych momentów, ale może to być ambitny projekt fotograficzny. Wszystko zależy od potrzeb.

Możliwość komentowania Czym jest fotografia? została wyłączona
ashe