Trochę o fotografii

Jak zacząć przygodę z aparatem?

Pierwsze kroki dla każdego, kto zaczyna przygodę z fotografią, do łatwych nie należą. Niejednokrotnie zdarzyć się może, że przy robieniu zdjęcia wszystko szło jak trzeba; piękna scena, słoneczne światło, ustawienie, a mimo to zdjęcie wyszło okropnie! Ale aby uniknąć frustracji i zniechęcenia przy starcie, warto znać kilka cennych uwag od tych, którzy ten etap mają już za sobą.

Poznaj swój aparat!

Nie ma znaczenia czy aparat kosztuje 300 zł czy kilka tysięcy. Najważniejsze, aby wiedzieć, czego od sprzętu możemy oczekiwać. Na rynku jest wiele marek oferujących aparaty, a także wiele z aparatów mieści się w różnych kategoriach technicznych. I to należy dokładnie sprawdzić. Często wyznacznikiem dobrego, udanego zdjęcia jest nie tyle cena aparatu, co rodzaj obiektywu użytego do danej sceny. Krótki, dobrze sprawdzi się w portretach, a dłuższy z kolei, poradzi sobie przy zdjęciu kadru ulicy. Warto czytać zanim kupimy aparat!

Światło

W fotografii rozróżniamy dwa rodzaje światła: dobre światło i złe światło. Warto zapoznać się z poradami profesjonalistów, którzy twierdzą, że wpływ na jakość zdjęcia ma pogoda, pora roku lub pora dnia. Oczywiście mówimy tu o początkującym fotoamatorze, który zdobywa dopiero szczeble drabiny fotografii. Która pora dnia jest najlepsza, jaką pogodę wybrać? Te pytania należy sobie zadać chcąc osiągnąć konkretny efekt na zdjęciu. Czyli najpierw najlepiej zaplanować, co chcemy osiągnąć.

Kadr i tło

W sztuce pojęcie kadru jest znane każdemu, kto tworzy dzieło. Czy to film, czy obraz, czy rysunek, kadr podąża krok w krok w procesie twórczym. Kadr wyznacza miejsce, które przyciąga oko widza. Kadr buduje napięcie, dynamikę lub harmonię i spokój.

W fotografii kadr i tło idą w parze. Ważne jest tło, aby nie zakłócało pierwszego planu. Często śmiejemy się z “mistrza drugiego planu” na zdjęciach. To właśnie ten moment, gdzie kadr zostaje zaburzony przez tło. W poradnikach warto zaznajomić się z pojęciem zasady trójpodziału, czyli podziału kadru oraz umieszczeniem mocnych punktów zdjęcia na linii wzroku widza.

Możliwość komentowania Jak zacząć przygodę z aparatem? została wyłączona
ashe