Fotografia przyrodnicza
Fotografia skupiająca się na zwierzętach i ich naturalnym środowisku nazywa się fotografią dzikiej przyrody. Dzikie zachowania zwierząt rejestrowane są przez fotografa przyrody i najczęściej ukazywane są w czasopismach lub na wystawach.
Fotografia opiera się na świetle, a fotografia przyrody polega w dużej mierze na umiejętności dostosowywania się do warunków zewnętrznych. Nie da się regulować mocy światła słonecznego, nie przegnamy chmur, nie przesuniemy słońca, tak by jego światło padało w odpowiednim dla nas kierunku, ale możemy opierać się na wiedzy profesjonalistów w zakresie efektów i sprzętu.
Znakomite ujęcia, będące dziełem przypadku zdarzają się najlepszym fotografom – nie zostały one wypracowane, lecz powstały dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Warto pamiętać, że czasem wytrwałość wynagradza amatorom ich wysiłek podczas sesji na łonie natury.
Światło jest ważne
Dostosowanie się do zmian zależnych od czasu i pory roku pomoże każdemu, kto zamierza wyjść w plener na sesję fotograficzną. Rano, w południe i tuż przed zachodem słońca, światło rozprasza się inaczej, dając inne efekty. Tak jest na przykład w lesie. Rano i pod wieczór światło jest bardziej kierunkowe, tzn. pada z boku, wydobywa to większą trójwymiarowość fotografowanej sceny. Inny jest nie tylko kierunek światła, ale też jego temperatura barwowa, wpływająca na kolorystykę zdjęć. Pory roku mają również inne nasycenie barw poprzez światło.
Fotografia przyrody Marka Kosińskiego
Marek Kosiński pochodzący z Puszczy Białowieskiej jest finalistą nagrody publiczności na największym konkursie fotografii przyrodniczej na świecie: BBC Wildlife Photographer of the Year w Londynie w 2014 roku. Za swoje zdjęcia otrzymał wyróżnienie w konkursie Europejski Fotograf Przyrody organizowanym przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody GDT w 2010 roku.
Pracuje jako typowy dokumentalista przyrody, wykonując czasem zdjęcia pod kątem pewnych publikacji. Do tej pory nie robił typowych projektów, w rozumieniu zleceń dla kogoś lub z zamiarem wydania książki czy też przygotowania wystawy.
Głównym tematem, jakim zajmuje się fotograf od dawna to zloty żurawi i wodne rykowiska jeleni.
Odbywające się często zloty ptaków w tym samym miejscu, dają okazję do niezwykłych ujęć. Ulubionym miejscem fotografa są Stawy Milickie i bywające tam ptaki wodno-błotne. Duże, otwarte przestrzenie i atmosfera miejsca z porannymi mgłami, inspirują artystę do pracy.