Wybrane wystawy

Les Rencontres d’Arles (Randki z Arles) we Francji

Rencontres d’Arles (tłumacz. z francuskiego Randki z Arles) jest najstarszym festiwalem fotografii na świecie, i wydarzeniem obowiązkowym dla każdego miłośnika zdjęć. W roku 1970 przyjaciel sławnego artysty malarza, Pabla Picassa, zdecydował, że Arles stanie się światowym centrum fotografii. Fotograf Lucien Clergue zainspirowany był wystawami Picassa w latach 50 i 70 tych oraz piękną okolicą francuskiej Prowansji. W 2017 roku kuratorzy wystawy oddali do ekspozycji zdjęcia znanych fotografów o różnej tematyce portfolio. W Rencontres d’Arles można było obejrzeć ponad 40 wystaw. Podczas festiwalu prezentowane jest około czterdziestu wystaw w różnych wyjątkowych miejscach goszczącego miasta. Sama impreza wywiera do dziś znaczący wpływ na wyłanianie najlepszych fotografii świata i odgrywa dużą rolę dla współczesnych twórców w dziedzinie fotografii.

Podróż w czasie do Ameryki

Joel Meyerowitz należy do grona najbardziej uznanych dokumentalistów, który jako jeden z pierwszych wykorzystywał kolor na zdjęciach reporterskich. W Arles można było zobaczyć wybór wczesnych projektów fotografa (jeszcze w czerni i bieli), które są podróżą w czasie do pełnego energii Nowego Jorku lat 60. i 70.

Nie zabrakło tematu związanego z Ameryką Południową i Kolumbią. W programie były aż cztery wystawy prezentujące prace fotografów z tego regionu, w tym “La Vuelta”, na której można prześledzić skomplikowaną i dramatyczną historię Kolumbii. Tytuł wystawy w slangu oznacza „nielegalną aktywność” – ale też rewolucję. Prace 28 artystów przedstawiały różne oblicza tego kraju: kartele narkotykowe, doświadczenia ponad 60 lat reżimu i motywowanej politycznie przemocy, a także nadzieje młodego pokolenia.

Wielkomiejskość

=

Michaela Wolf w swoich zdjęciach ukazał własną refleksję nad ideą współczesnej metropolii, a dokładnie takich miast jak: Tokio, Hong Kong i Chicago. Niekończąca się mozaika ogromnych wieżowców, mechanicznie powtarzany rytm życia współczesnego wielkiego miasta, a przy tym, samotność jednostki – to tematy, którym fotograf poświęcił wiele lat tworząc cykl mający być przestrogą dla współczesnego człowieka. Według fotografa, masowa produkcja i konsumpcja, oraz ich konsekwencje dla środowiska i lokalnych społeczności, stają się coraz wyraźniejszymi problemami społeczeństwa.

Globalne wyzwania

Gideon Mendel pracując z aparatem od 2007 roku dokumentował skutki powodzi w trzynastu krajach świata – od Wielkiej Brytanii, przez Tajlandię po Stany Zjednoczone. Jego zdjęcia są nie tylko dokumentacją i świadectwem konsekwencji postępujących zmian klimatycznych, ale przede wszystkim opowieścią o skutkach katastrofy naturalnej i jej wpływ na życie ludzi.

Na zdjęciach Mendela widoczne są intymne portrety osób, które straciły wszystko. Osób przerażonych i załamanych, pełnych bezradności wobec żywiołu. Artysta, w swoich pracach zaapelował o konieczność działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Możliwość komentowania Les Rencontres d’Arles (Randki z Arles) we Francji została wyłączona
ashe